Charakteristika diagnostické laboratoře
EMG je elektrofyziologická metoda sloužící k vyšetření funkce periferního nervového systému, nervosvalového přenosu a svalů. Z postižení periferního nervového systému umožňuje diagnostikovat onemocnění motorických nervových buněk v míše řídících pohyb – amyotrofickou laterální sklerózu, některá postižení míšních kořenů, nervových pletení a jednotlivých periferních nervů jako jsou tzv. úžinové syndromy (např. syndrom karpálního tunelu) nebo poranění periferních nervů. Metoda slouží též k diagnostice difuzního (celkového) postižení periferních nervů, tzv. polyneuropatií v důsledku nejrůznějších interních onemocnění (nejčastěji cukrovky), dále zánětlivého postižení periferních nervů (např. syndrom Guillain-Barré nebo chronická zánětlivá demyelinizací polyneuropatie – CIDP), infekčního onemocnění (např. Lymeská borelióza) nebo toxického postižení (nejčastěji alkohol, ale toxické pro periferní nervy mohou být i některé léky).
EMG dále diagnostikuje poruchy nervosvalového přenosu (porucha přenosu impulzů z nervu na sval) jako je myastenia gravis.
Konečně EMG slouží k diagnostice onemocnění svalů, tzv. myopatií, geneticky podmíněných, dědičných onemocnění nebo zánětlivých jako je polymyositis nebo dermatomyositis. Umožňuje též diagnostikovat stav zvýšené nervosvalové dráždivosti tzv. tetanii.
Při EMG se uplatňují dvě metody. Jednak jde o měření rychlosti vedení vzruchu periferním nervem (tzv. kondukční studie) po stimulaci nervu krátkým elektrickým podnětem. Stimuluje se nejčastěji povrchovou stimulační elektrodou a registruje se odpověď opět nejčastěji povrchovými elektrodami. U řady pacientů se pak doplňuje jehlová elektromyografie, kdy se registruje elektrická aktivita ve svalu pomocí velmi tenké jehlové elektrody zavedené přes kůži do svalu. Vyšetření je naprostou většinou pacientů snášeno dobře bez větších problémů, i když v jednotlivých případech může být vnímáno jako nepříjemné.
Praktické informace
EMG se provádí výhradně na doporučení neurologa nebo neurochirurga. EMG laboratoř je lokalizována na Neurologické klinice vchod F, 5. patro, ambulantní trakt. Provozní doba je ve všední dny od 8:00-14:30 hod.
V EMG laboratoři pracují MUDr. Vít Matoušek, as. MUDr. Rudolf Kotas PhD, MUDr. Jan Žák, MUDr. Tomáš Božovský, MUDr. Zdena Roubalová, MUDr. Věra Amblerová (děti) a EMG laborantka Milada Šefčíková.