Neuromuskulární ambulance

Charakteristika ambulance

Neuromuskulární ambulance je specializovaná ambulance NK poskytující diagnostiku a léčbu vybraných neuromuskulárních onemocnění v západočeském regionu. Jde o onemocnění periferního nervstva, nervosvalového přenosu a svalů.

Z postižení periferního nervstva jde o postižení motorických nervových buněk v míše řídících hybnost – tzv. amyotrofická laterální skleróza (nebo také choroba motoneuronu), difuzní (celkové) postižení periferních nervů, tzv. polyneuropatie zejména zánětlivé, jako je syndrom Guillain-Barré a chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie – CIDP. Z onemocnění nervosvalového přenosu, což je porucha přenosu impulzů z periferních nervů na svaly, jde zejména o myastenii gravis. Z postižení svalových se ambulance zabývá léčbou zánětlivých myopatií jako je dermatomyositida a polymyositida a poskytuje péči i pacientům s geneticky podmíněnými dědičnými myopatiemi, jako je dystrofická myotonie, případně další dědičné myopatie.

Do neuromuskulární ambulance jsou objednáváni pacienti výhradně na doporučení neurologa. Ambulance je lokalizovaná na Neurologické klinice, vchod F, 5. patro, ambulantní trakt. Provozní doba je v pondělí od 8:30 do 15:00 a ve čtvrtek od 8:30 do 12:00 hodin. V ambulanci pracují MUDr. Tomáš Božovský, as. MUDr. Rudolf Kotas PhD, sestry Marie Míčová a Hana Belfínová.